Spravodlivý je len na ťarchu

Autor: Zuzana Hollá | 23.9.2012 o 15:05 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  167x

Aké pravdivé slová. Alebo sa mýlim? Myslím, že nie. Myslím, že veľa ľudí takto uvažuje...zvlášť vtedy, keď sa snažia získať niečo pre seba nekalým spôsobom, ale prekážajú im v tom iní.

Takáto je spravodlivosť?Takáto je spravodlivosť?http://obrazky.vychytane.sk/p/2735/spravodlivost-na-slovensku.ht

 

V tomto článku by som sa chcela zamerať na slová dnešného prvého čítania zo sv. Písma: Múd 2, 12. 17-20. Naozaj zaujímavé slová, ktoré nachádzajú svoje uplatnenie žiaľ aj dnes.

Povedali bezbožní: „Číhajme na spravodlivého, lebo nám je na ťarchu. Stavia sa proti nášmu správaniu, vyčíta nám prestupovanie zákona, žaluje, že sme zradili svoju výchovu."

Ak hovorím o bezbožných, nemám na mysli tých, ktorí neveria v Boha. Za „bezbožných" v tomto smere považujem tých, ktorí páchajú zlo a spravodlivosť so zákonom je im cudzia. Prekračujú hranice morálky, len aby dosiahli svoje.

Poznám človeka, ktorý zastával vedúcu funkciu. Rozhodoval o mnohých veciach týkajúcich sa života, životného prostredia jednej nemenovanej spoločnosti. Prácu mal veľmi rád.  Bol (a naďalej je) človekom spravodlivým a morálne dobrým. Svoju prácu vykonával ako najsvedomitejšie len vedel. Dokonca robieval aj nadčasy, len aby bola práca urobená včas a dobre. Toto svoje zapálenie pre dobro a poriadok sa snažil zaviesť aj na pracovisku. Jeho vedúce postavenie však netrvalo dlho, pretože pre svoju spravodlivosť narazil na neprajníkov („bezbožných"), ktorým nevyhovel v ich požiadavkách. Stal sa im na ťarchu, pretože neschvaľoval ich nekalé úmysly. A tak si vzali za svoje slová: „Skúšajme ho potupou a súžením, aby sme poznali jeho miernosť a vyskúšali jeho trpezlivosť." Mysleli si, že sa im ho podarí týmto zlomiť a nakoniec podpíše, čo chceli. Ale cit pre spravodlivosť a morálku bol silnejší. Jeho koniec bol teda istý.

Vážim si tohto človeka za jeho jednanie. Vážim si ho, že aj napriek vedomosti, že príde o svoju prácu, nerozhodol sa ísť proti zákonu, morálke a hlavne proti svojmu svedomiu. Koľkí ľudia dokážu takto postupovať vo vedúcich funkciách (a nielen v nich)? Koľkí idú proti svojmu svedomiu, len aby neprišli o svoju prácu, o svoje postavenie v spoločnosti? Je naozaj smutné, že vlastné záujmy sú prvoradejšie než dobro, spravodlivosť, zákon, morálka.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto dal policajtom indície o uplácaní poslancov z Gorily?

O úplatkoch pred policajtmi rozhovorila pravdepodobne Zuzana Martináková, ale iba mimo záznam. Na oficiálnom výsluchu podozrenia nepotvrdila.

TECH

Štyri tipy ako míňať menej dát na iPhonoch

Ak vždy príliš skoro prečerpáte mesačný limit dát, vyskúšajte niektorú z týchto rád.


Už ste čítali?